Proč opce?

Mnoho lidí považuje opční obchodování za vysoce rizikové a čistě spekulativní záležitost. Cílem této webové stránky je ukázat a na příkladech vysvětlit, co od opcí lze očekávat a jak s nimi zacházet. Několik lidí mě kdysi před opcemi varovalo s tím, že jde o velmi nebezpečný způsob obchodování. Jejich jediným argumentem bylo, že je zde velká páka. Jsem rád, že jsem nedal na někoho, kdo velmi sebevědomě tvrdí něco, o čem nemá téměř žádnou představu.

Co nabízí a jaké jsou možnosti opčního obchodování?

Ve skutečnosti opce mohou být výborným nástrojem pojištění již vytvořených zisků a také zajímavým prostředkem výdělku pro nákup akciových pozic. Opce každopádně nabízí velkou flexibilitu při investičních rozhodnutích především díky široké paletě strategií. Proto lze s opcemi obchodovat při různých fázích trhů. Např. jako pojištění, pro směrové obchodování s využitím páky, tedy spíše spekulativní zaměření nebo jako neutrální, nesměrové strategie pro pravidelný měsíční příjem.

Základní a obrovskou výhodou je fakt, že opčním obchodováním můžete docílit zisku na podkladovém aktivu, když jde jeho cena dolů, nahoru nebo do strany. V případě nákupu akcie je průběh zisku a ztráty zcela jednoznačný: akcie roste, vyděláváte, akcie klesá, proděláváte. Např. nákup akcie společnosti Coca-Cola. Jedna akcie stojí 54.50USD, pro nákup 100ks akcií je potřeba 5 450USD kapitál.Grafická analýza průběhu zisku a ztráty u nákupu akcie

V případě, že víte, jak pracovat s opcemi, je k dispozici hned několik variant. Chcete mít jistotu, že neproděláte více než stanové procento kapitálu? Ke koupeným akciím si ještě koupíte put opci jako pojistku pro maximální ztrátu. Nebo chcete k obchodu použít nižší finanční částku než potřebujete k nákupu akcií? Použijete syntetické opce. A je zde také možnost vydělat, i když cena akcie nejde úplně Vaším předpokládaným směrem? Cena se může pohybovat do strany a i několik procent dolů - použijete kreditní spread. A když nastane nějaký nečekaný propad, maximální ztráta je daná.Průběh zisku a ztráty pro nákup akcie a put opce

V grafické analýze je zobrazeno omezení ztráty koupením put opce na úroveň, kterou jste si určili. Omezíte ztrátu na danou maximální částku a akcie nemusíte uzavřít na stop lossu, protože se směr jejich pohybu může otočit a obchod nakonec skončí v zisku.Sestavená strategie bull put spread – rezerva pro pokles

Je samozřejmé, že opce s sebou nesou i rizika, pokud nerozumíte vlivům, které jsou u opčního obchodování důležité. Když porozumíte základům, opce se mohou stát běžnou součástí obchodování jak pro obchodníky typu "investor", tak i pro obchodníky typu "spekulant". Jak se vlastně můžeme dívat na onu páku? Jak je vysoká? Pákový efekt opcí ukážeme na jednoduchém příkladu: koupíme akcii, která stojí 50USD. Při jejím nárůstu o 1dolar na 51USD se akcie zhodnotila o 2%. Call opce pro tuto akcii stojí např. 2.50USD. Když akcie vzroste o jeden dolar, hodnota opce poskočí o 25 centů a nyní má hodnotu 2.75USD. Takže opce se zhodnotila o 10%. Hodnota páky je pro tuto call opci 5 : 1.

Základem úspěchu v každém oboru jsou znalosti, vědomosti, disciplína a plán. Pro někoho může být obchodování opcí výzvou, zdrojem obživy, koníčkem, pro jiného zase zdroj frustrace a stresu. Rád bych zdůraznil, že opce, i když je okolo nich hodně termínů a vypadají složitě, nejsou obtížné a na intelektuální úrovni je může zvládnout téměř každý. Je to jenom otázka píle. Jiná věc je ovšem disciplína a správný obchodní plán. To jsou daleko náročnější věci, kde dopředu není jasné, zda zájemce o obchodování uspěje nebo ne.

Na tomto opčním serveru budeme uvádět základní informace, které jsou potřeba k seznámení s problematikou a opčními termíny. Na těchto základech budeme stavět a postupovat k pokročilejším přístupům a strategiím. Chceme vyzdvihnout především možnosti a strategie, u nichž dochází k prolínání fundamentální a technické analýzy, akcií a opcí. Je to část obchodování, nebo spíše investování, kterému byste měli věnovat velkou pozornost. Na jiných českých serverech se o nich takto komplexně a hlavně s praktickým použitím a ukázkami na skutečných obchodech nesetkáte.