Leaps

Co to jsou LEAPS:

Leaps - Long-term Equity AnticiPation Securities jsou dlouhodobé opce, kterým nevyprší platnost alespoň jeden rok, některé jsou až na tři roky. Mají vlastnosti a výkonnost podobné jako podkladové aktivum. LEAPS nemají všechny US akcie, ale přibližně desetina. Patří sem velké společnosti jako např. Wal-Mart, GE, Intel, Apple. Protože jsou pro dlouhodobé držení, mají v ceně obsažené vysoké časové prémium. Přesto jejich nákup vychází stále laciněji, než nákup akcií a to je hlavní důvod, proč investoři kupují LEAPS. Je to alternativa k nákupu samotných akcií.Yahoo.com/finance – GE a LEAPS s expirací v lednu 2012 (nyní je podzim 2009)

Akcie GE – LEAPS 2012 mají dva a půl roku před expirací velký open interest. Spread mezi bid a ask není velký, proto zde odpadá zbytečná ztráta při nevhodné nákupní ceně.

V čem se LEAPS shodují a odlišují od krátkodobějších opcí?

Shoda:
a) počet akcií v jednom kontraktu je 100
b) mají stejný postup při přiřazování, expirují třetí pátek expiračního měsíce, vypořádání je pak v sobotu
c) způsob obchodování
d) stejné makléřské poplatky a výpočet marginu

Rozdíly:
a) výběr z malého počtu měsíců pro nákup LEAPS, většinou mají lednový cyklus. Např. u GE je k dispozici Jan 2011 a Jan 2012 (nyní je říjen 2010)
b) menší výběr striků, protože je obtížné stanovit cenu na dlouhou dobu dopředu. Při změnách cen u podkladového aktiva se striky přidávají
c) označení LEAPS má víc symbolů než krátkodobé opce, protože se označuje i rok
d) časový úbytek je zpočátku nižší než u krátkodobějších opcí
e) gamma u vzdálenějších opcí má nižší vliv na směrový pohyb a delta se proto nemění tak dramaticky jako u krátkodobých opcí
f) velký vliv volatility a úrokové sazby

V čem jsou LEAPS nebezpečné? Vzhledem k vysokému podílu časového prémia jsou velmi citlivé na změny v implied volatilitě. Pak by se mohlo stát, že při velkém růstu akcie, kdy zpravidla IV klesá se cena opce téměř nezmění. Samotné podkladové aktivum roste a vy se místo očekávaného zisku dočkáte jenom stagnace. Proto je nesmírně důležité sledovat tuto informaci a porovnávat, kde je hladina současné implied volatility vzhledem k minulosti.

Příklad nákupu LEAPS akcie GE

LEAPS s expirací v lednu 2012, nákupní cena 515USD/kontrakt, tj. 100ks akcií.Matrix – informace o obchoděGrafická analýza

Grafická analýza má stejný průběh jako krátkodobé opce. Je daná maximální ztráta. Nulový bod při expiraci je 10% od ceny při vstupu do obchodu. Předpoklad je, že se obchod uzavře nejpozději v létě 2011, kdy by začal výrazněji působit časový úbytek z hodnoty opce.

Jaké strategie jsou vhodné s kombinací LEAPS?

Nejběžnější pro tento druh opcí jsou tři strategie. Nákup call opcí nebo put opcí jako varianta k podkladovému aktivu. Vhodné je také využití strategie Covered Call. Ta se může sestavit dvěma způsoby:

1.Leaps se použijí místo akcie a u bližšího měsíce se call opce bude vypisovat

2.Drží se akcie v násobku 100 ks a vypisují se LEAPS, kde je k dispozici hodně vysoké časové prémium.

Oba jmenované způsoby jsou časově nenáročné s dobrým ročním procentuálním zhodnocením.

Jestliže se koupí put LEAPS k podkladovému aktivu, slouží jako dlouhodobá pojistka proti propadu, kdy princip je stejný jako u protective put.