Naked put

NAKED PUT PRO INVESTORY

Strategie naked put, její principy a způsob sestavení je podrobně popsán v býčích strategiích.

Naked put podobně jako Covered call pro investory je specifický svým zaměřením na pečlivý výběr podkladového aktiva.

Mnozí akcioví investoři vypisují put opce na vybrané akcie na striku, za který jsou ochotni akcie koupit nebo již do stávajících pozic přikoupit.

Z grafického porovnání strategií vyplývá, že covered call a naked put jsou VELMI podobné strategie. V drobnostech se však liší a tyto maličkosti lze využít v obchodníkův prospěch.

Konzervativní naked put OTM x Covered Call ITM

• Do naked put investujete méně peněz než do Covered callu. Předpokládejme, že si jako opatrný obchodník necháváte na účtu potřebnou částku, kterou byste musel při případném přiřazení zaplatit za akcie.

• U naked put nemůžete profitovat z dividend.

• Vzhledem k tomu, že si investor pečlivě vybere podkladové aktivum se silným fundamentem, nebudeme brát v úvahu nepříjemné zážitky spekulativního obchodníka v době, kdy trh otevře gapem směrem dolů a on se o předčasném přiřazení dozví s 1 denním zpožděním. Investor s případným přiřazením počítá, díky opčnímu prémiu získá akcie se slevou a uloží je do dlouhodobého portfolia a čeká na zhodnocení své investice.

• U naked put platíte pouze jeden poplatek při vypisování opcí, u covered callů platíte poplatky dva: za nákup akcií a za vypsanou call opci.

• Risk management je s jednou pozicí (naked put) obecně jednodušší.

• Všimněte si, že put opce obvykle mívají vyšší prémia než call opce a tudíž i vyšší potenciální zisky.

• Řízení pozice je s naked put OTM jednodušší než s CC ITM. Pokud dobře vstoupíte do obchodu a cena podkladového aktiva začne stoupat, klesne IV a cena put opcí. Díky tomu se dostanete rychleji k téměř maximálnímu zisku a od 2/3 zisku z opce můžete vypsané put opce koupit zpět, obchod uzavřít a peníze reinvestovat v jiném obchodu. Pokud se cena podkladového aktiva výrazně nehýbe, musíte si svůj zisk vyčekat. Díky kladné thetě je čas na Vaší straně. U covered callu vypsaném konzervativně ITM takové možnosti nemáte. Pokud se cena podkladového aktiva pohne výrazně Vaším směrem, bylo by příliš drahé kupovat ztrácející opci zpět a proto je v tomto případě obvykle nejlepší čekat až do expirace.

Přestože investoři vesměs nevěří na možnost časování trhu, je dobré sledovat některé parametry technické analýzy a využít je ke vstupu do obchodu, abyste získali co nejvyšší opční prémia a co nejdříve jste se dostali do žádoucího profitu.

• MA > 200 (potvrzení dlouhodobého uptrendu)

• MA > 50 (potvrzení střednědobého uptrendu)

• Stochastics – překřížení ideálně pod 20. Je výhodné vypisovat put opce na podkladové aktivum v době, kdy je vysoká IV a ceny akcií klesly.

• Sledujte trendovou čáru (odražení do uptrendu po korekci)

• Všimněte si také hladiny rezistence a supportu

Konkrétní vstupy do obchodů, postup výběru podkladového aktiva, reálné vstupy, rolování a výstupy budou zveřejňovány v záložce „Otevřené obchody“.