Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Minulý týden byl velmi volatilní a index S&P 500 odepsal 1,4%. V pondělí uzavřel pod 2000 a naznačil další vývoj. Při středečním růstu se solidním objemem obchodů se znovu přiblížil k hladině 2000, ale ve čtvrtek předvedl volný pád. Uzavřel pod 50 denním klouzavým průměrem a přiblížil se k supportu v zóně 1960. Konsolidace poblíž zóny 2000 pokračuje a páteční návrat nad 1980 nepotvrdil převahu medvědů.

Index S&P 500 momentálně testuje support v zóně 1980. Další následuje na 1960 a pak už jsme na psychologické hladině 1900, kde je 200 denní klouzavý průměr.Denní graf indexu SPX

Prudký nárůst volatility a indexu Vix je pro akciový trh negativním signálem.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Už i objektivní finanční komentátoři volají po korekci nebo přímo po začátku medvědího trhu. Přidávají se tak k permanentním medvědům, kteří už měsíce nebo dokonce roky upozorňují na blížící se apokalypsu. Co když se ale opět pletou? Bývalý šéf Fedu Greenspan předpovídal propad akciových trhů v roce 1996, tedy skoro o čtyři roky dříve.

Probíhající býčí trh je delší než statický průměr, 10 % a vyšší korekce už nebyla tři roky. Je to signál k panickému výprodeji? Fundamentální zprávy k ničemu takovému nevybízí. Geopolitický vliv a vývoj nelze odhadnout. Páteční růst ukázal, že býci rozhodně nehodili „flintu do žita“. Konsolidace u zóny 2000 by mohla ještě chvíli trvat.

Do medvědího trhu vstoupíme podle definice po 20 % propadu. Tím bychom se dostali na hladinu 1600. To už by byl ale jiný příběh, než v jakém momentálně jsme.

Zdroj: www.optionstrategist.com