Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Poslední tři týdny byly velmi rušné. Nejprve jsem si „užili“ rychlý propad o 100 bodů a pak ještě rychlejší návrat! A přitom se vlastně nic nestalo ani nezměnilo, podmínky na trzích jsou stále stejné, ať už byla cena na 1850 nebo 1740 – fundamentální data stále smíšená, elita ve Washingtonu se nemění a geopolitická situace relativně stabilní.

Máme za sebou druhý zelený týden v řadě. Zóna 1800 – 1810 se jako potenciální rezistence neosvědčila. Index S&P 500 bez problémů pokračoval nahoru a minulý týden posílil o 2,3%. Nyní se blíží k rezistenci na historických maximech 1850. Pokud jí překoná, dostaneme silný býčí signál.

Nejbližší support je 1800, ovšem klíčovým supportem je únorové minimum 1740.Denní graf indexu SPX

Vix pokračoval celý týden v poklesu a vrátil se pod horní linii dlouhodobého rozpětí 12 – 15. Potvrzuje momentální převahu býků.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Ve většině případů bývají propady rychlejší než růst. Cena může několik měsíců pomalu šplhat nahoru a pak rychlí propad během týdne dokáže „spláchnout“ celý zisk. Tentokrát to bylo jinak! Pokračování roku 2013, kdy poklesy byly okamžitě využité k nákupům? Úternímu růstu pomohl nový „Bernanke“ Janet Yellen, kdy její komentář byl vyhodnocený jako „holubičí“ a index S&P 500 se po třech týdnech vrátil nad 50 denní klouzavý průměr.

Čtvrteční a páteční růst nebyl podpořený nadprůměrným objemem obchodů. Index se přiblížil k rezistenci, trhy jsou překoupené a pravidlo „na sever a na jih“ ještě platí. (?). Po každém růstu následuje alespoň mírná korekce.

Zdroj: www.optionstrategist.com