Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

První únorový týden byl výživný. Pondělní propad indexu S&P 500 o 2,3% při velkém objemu obchodů dokončil přeměnu grafu na medvědí. Ve středu se cena intradenně dostala pod důležitý support 1740 a zdálo se, že kormidlo přebírají medvědi.

Ve čtvrtek i v pátek index posílil o 2,6 procenta a týden uzavřel se ziskem 0,38%. Celá situace najednou vypadá úplně jinak. Jedná se jenom o opačnou reakci na předchozí rychlý propad nebo budou korekce okamžitě využité k nákupům jako celý rok 2013 s následným růstem?

Po silném rally posledních dvou dnů se trh znovu stává překoupený. Cena se vrátila k 20 dennímu klouzavému průměru, který klesá, a shoduje se s rezistencí v zóně 1800/1810. Graf je aktuálně v neutrálním nastavení, ale pokud S&P 500 překoná 20 denní MA, vrátí se do býčího nastavení a zamíří k historickým maximům.
V opačném případě jsou nejbližší supporty 1770 a 1740 a pravděpodobně by následovalo obchodování v rozpětí.Denní graf indexu SPX

Vix v pondělí vylétl o 15% a dostal se na maxima, kde byl minulý rok v červnu a v říjnu. Na konci týdne prudce klesl a vrátil se k horní linii dlouhodobého rozpětí (hladina 15). Rychlý návrat Vix na nižší hodnoty je pro akcie býčím signálem.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Rychlý pokles a prolomení důležitého supportu 1770 změnilo graf na negativní. Změnila se rétorika komentářů od mírně negativních až ke katastrofickým. Ve čtvrtek a v pátek nastal obrat. Graf indexu S&P 500 je aktuálně v neutrálním nastavení, ale pokud vystoupá nad 20 denní MA, vrátí se do býčího nastavení a mohl by znovu otestovat historická maxima v zóně 1850.

Pokud se podíváme na další hlavní indexy, tak Dow od pondělí do středy uzavíral pod 200 denním klouzavým průměrem. Na druhou stranu Russell 2000 a S&P 500 ho zatím neotestovaly. Každý týden se přesvědčujeme, že klid minulého roku je pryč. Poslední týden byl velmi volatilní, i když zavírací ceny dvou posledních pátků je téměř shodná.

Zdroj: www.optionstrategist.com