Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Máme za sebou nejnáročnější týden za několik posledních let. Zvláště pondělí s otevíracím gapem přibližně 6 % bylo výživné. Ve středu a ve čtvrtek trh korigoval opačným směrem a v pátek se už nic mimořádného se nedělo.

Týdenní svíčka indexu S&P 500 skončila zelená. Index se nyní blíží k psychologické hladině 2000. Stav bezvětří by opět mohl nastat, až se vrátí do předchozího obchodního rozpětí 2040 – 20135. Nyní může nastat volatilnější období, kdy by si index mohl hledat nové rozpětí.

Nejbližší rezistence je a psychologické hladině 2000 a pak na předchozím supportu v zóně 2020 – 2040. Nejbližší support je nyní na týdenních minimech v pásmu 1850 - 1870.Denní graf indexu SPX

Vix se v pondělí dostal až nad hodnotu 50. Během týdne se vrátil pod 30, ale přesto je na vyšších hodnotách, než jsme zvyklí. Následující období by mohlo být volatilnější. Pro akcie je nyní medvědím signálem.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Musíme se smířit s tím, že predikovat vrchol nebo dno trhu se nám nepodaří. Býčí trh od roku 2009 je třetí nejdelší v historii a už asi dva až tři poslední roky slýcháme, že korekce a medvědí trh musí přijít. V říjnu minulého roku se po rychlém poklesu o 10 % zdálo, že medvědi jsou před branami. Nakonec rok 2014 skončil s dvouciferným ziskem. Návrat k maximům před poklesem pak trval v říjnu 2014 jenom dva a půl týdne, běžný stav je ale 2 – 4 měsíce.

Zdroj: www.optionstrategist.com