Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Pozor, malá změna! Index S&P 500 po dvou ztrátových týdnech posílil o 0,46% a vrátil se nad 50 denní klouzavý průměr. Živo začalo být ve středu, kdy se očekávala zpráva ze zasedání Fedu a trhy klesaly.

Cena před sedmi obchodními dny prolomila důležitý support 1675 a graf se změnil na negativní. Situace se nyní začíná měnit a indikátory už tak jednoznačné nejsou.

Nejbližší rezistence je nyní na předchozím silném supportu v zóně 1670-1680 a support hladině 1640. Pak následuje support 1620.Denní graf indexu SPX

Vix se minulý týden podíval nad hladinu 15. Po zprávě Fedu se situace zklidnila a vrátil se zpět do rozpětí 12 – 15. Jeho páteční zavírací cena je nižší, než zavírací cena předchozího týdne.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Z minulého týdne byla nejzajímavější středa, kdy se čekalo na zprávy ze zasedání Fedu. Vix intradenně posílil až nad 10%, aniž by akcie výrazněji ztrácely. Nakonec se investoři mohli znovu přesvědčit, že se nic nemění. Absolutně nic! QE se sníží, ale není jasné od kdy. V září se třeba dozvíme víc. Vix pak v následujících dvou dnech odevzdal ze středečního maxima 15% a vrátil do svého dlouhodobého rozpětí. Znovu se ukázalo, že prvotní reakce trhů na zprávy bývá přehnaná. A nervozita, která by se před jejich zveřejněním doslova dala krájet (viz. nárůst Vix a doprovodné komentáře), asi patří ke „krajovým“ specialitám.

Indikátory už nejsou tak jednoznačně negativní. Čtvrteční a páteční růst zatím nepotvrdil svojí života schopnost. Zatím se jedná o uvolnění překoupeného trhu a opačnou reakci na předchozí pokles. Býci ještě musí zabrat, aby získali viditelnější převahu. Pozitivní je, že se support v zóně 1640/50 potvrdil svojí platnost a že se cena vrátila nad 50 denní klouzavý průměr.

Zdroj: www.optionstrategist.com