Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Když se podíváme na posledních pět svíček grafu indexu S&P 500, žádná z nich se „nezelená“. Zdá se, že 13. září, den, kdy Fed oznámil časově neomezené QE3, byl posledním výrazně růstovým dnem i s nadprůměrným objemem obchodů. Následující den se pak cena dostala na několikaleté maximum a to bylo vše.
Na tom, že se index S&P 500 obchoduje od začátku června v růstovém kanálu se nic nemnění. Nicméně v pátek uzavřel pod 1430, což je úroveň, která v září dvakrát a ve středu a čtvrtek zafungovala jako support. To je ve spojení s dalšími indikátory negativní ukazatel.

Cena je nyní na spodní linii kanálu a zároveň na 50 denním klouzavém průměru. Jestliže půjde níž, graf se dostane do neutrální fáze a další nejbližší support je v zóně 1395-1400. Na straně rezistence jsou důležité hladiny 1475 a potom 1500.Denní graf indexu SPX

Index volatility Vix ještě negativní vyhlídky nepotvrdil a drží se pod hodnotou 17. Zajímavé je, že při středečním poklesu S&P 500 šel Vix také dolů. Ke zmírnění růstového pozitivního výhledu pro akcie je minimálně nutné, aby vystoupal a uzavřel nad 17. Jestliže potom ještě půjde nad 19, případně 21, potvrdí změnu trendu z býčího na medvědí.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Indexy S&P 500 a Vix jsou oba blízko důležitých hladin. Jestliže je prolomí, musíme si dát pozor na možnost změny trendu. Objevily se indikace o prodejích, ale je předčasné malovat na zeď.

Cena je nyní na spodní linii kanálu a zároveň na 50 denním klouzavém průměru. Jestliže půjde níž, graf se dostane do neutrální fáze a další nejbližší support je v zóně 1395-1400. Na straně rezistence jsou důležité hladiny 1475 a potom 1500.

Přestože zprávy ze Spojených států nejsou zas tak špatné, jak se čekalo, index S&P 500 skončil týden se ztrátou 2,2%. To je nejvyšší ztráta od června. Týdenním poklesům nad 1% jsme už odvykli, nicméně nepochybuju, že jim brzy, zejména v příštím roce, znovu přijdeme „na chuť“.

Příští týden bude vyhlašovat přibližně 80 společností z indexu S&P 500. Mezi nimi například Coca-Cola, Intel, IBM, McDonald, GE, Microsoft, Bank of America.

Zdroj: www.optionstrategist.com