Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Máme za sebou výživný týden. Index S&P 500 odepsal 3,8 % a v pátek byl takřka panický výprodej doplněný silným objemem obchodů. Hned od prvního prosince si rozhodně nemůžeme stěžovat na malou volatilitu. Denní pohyb mezi minimální a maximální cenou je pod jedno procento spíše výjimkou. Zvraty byly v tomto týdnu obzvláště výrazné. Pátečním rally 4. prosince byl poslední jasně pozitivní den se ziskem indexu S&P 500 nad 2%. Pátek o týden později uzavřel se ztrátou téměř 2 %.

Rezistence 2100 tedy znovu potvrdila svoje kvality a k atakování historických maxim máme momentálně hodně daleko. Horší situace je na supportu. Listopadové minimum 2020 index prolomil. Další pokles a nižší zavírací cena jenom potvrdí hrozbu dalšího sestupu.Denní graf indexu SPX

Vix za týden přidal pěkných 64 %. Zformoval rostoucí trend a hezky odráží situaci u indexu.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
To, že index S&P 500 prolomil a uzavřel pod 2020, pozitivní signál rozhodně nevysílá. Jedinou jistotou je, že vysoká volatilita bude ještě chvíli pokračovat. Pokud se ale příští týden propojí příznivý komentář Fedu s blížícím se koncem roku, potom se velmi rychle přiblížíme k rezistenci 2100. Se zvýšením úrokových sazeb se počítá delší dobu. Pokud k němu opravdu dojde, nemělo by to být velké překvapení. Zpráva bude venku a volatilita se sníží.

Zdroj: www.optionstrategist.com