Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Minulý týden jsme zažili paniku, zvraty, euforii a zklidnění s pocitem „dobře vykonané práce“. Index S&P 500 předvedl nejvyšší denní propad, ale také růst od roku 2011. Po ztrátovém týdnu -3,5 % se na grafu objevila jasně zelená svíčka, která svítí jako maják a hlásí týdenním zhodnocením 3,4 %. K historickým maximům už zbývá jenom malý krok.

Obchodní aktivita několika posledních dnů v roce bývá takřka nulová. Nejzávažnější otázkou potom bude, zda index S&P 500 otestuje psychologickou hladinu 2100, nebo si dá malou pauzu a do konce roku zůstane u současných hodnot. Samozřejmě nikdo netuší, jaká Jobova zvěst může změnit konec roku na divou jízdu.

Pokud se na supporty a rezistence podíváme z hlediska Fibonacciho retracementu je situace následující: Aktuálně index překonal rezistenci 2067,90. Další je na 2079,60, což je 38,2 % Fibonacciho prodloužení a 50% prodloužení je na úrovni 2098,60. Na opačné straně jsou nejbližší supporty v zóně 2030 a 2006.Denní graf indexu SPX

Vix poklesl o 21 %. Aby se dostal k hodnotám, kde byl na začátku prosince, musel by ještě sestoupit o 24 %. Zatím se zdá, že by si do nového roku mohl najít nové rozpětí a jeho minima by se mohla stát minulostí.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Zveřejnění závěrů z dvoudenního zasedání Fedu spustilo na akciových trzích růstové šílenství. Objemy obchodů byly silně nadprůměrné stejně jako další den. 5 % korekce se stala minulostí. Pokud se podíváme na graf letošní roku, tento se scénář se jako přes kopírák opakoval celkem pětkrát. Leden zahájil poklesem o 3 %, ale se začátkem olympijských her nastal obrat. Nesplnilo se obvyklé rčení „jaký je leden, takový je i zbytek roku“.

Zdroj: www.optionstrategist.com