Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Od říjnového rychlého propadu a pak následujícímu ještě rychlejšímu obratu neuplynulo moc vody a zase se nenudíme! Minulý týden byl výživný. Index S&P 500 ztratil 3,5 % a od května 2012 se jedná o největší týdenní propad.

Ještě v úterý vyzněl obchodní den velmi slibně, když po pondělním poklesu index znovu ztrácel přibližně procento, ale nakonec uzavřel jenom mírně v záporu. Obratu pomohla zpráva o silných fundamentálních datech a vše se zdálo zalité sluncem při očekávání obvyklého vánočního klidu. Konec konců by to bylo jenom logické vyústění a potvrzení chování trhů v letošním roce.
Ve středu se situace začala měnit poté, co S&P 500 bez zaváhání prolomil support 2050. Ve čtvrtek býci v cílové rovince neudrželi nasazené vražedné růstové tempo a vrátili skoro celý denní zisk. Další den se propad rozjel na plné obrátky a index S&P 500 uzavřel na supportu v zóně 2020 – 2000 s denní ztrátou -1,62 %.

Už od poloviny listopadu některé indikátory naznačovaly riziko korekce. Ta nakonec přece jenom přišla ještě letos. Navíc v době, kdy se v komentářích objevují grafy a tabulky o výkonnosti akcií během Santa Claus rally za posledních xx let. Prostě o Santa Claus rally se hezky čte!

Nejbližší support je v zóně 2020 – 2000 a je zesílený 50 denním klouzavým průměrem. Index ho momentálně testuje. Na opačné straně je potenciální rezistence v zóně 2050 a pak na historických maximech.Denní graf indexu SPX

Vix za 5 posledních dní přidal hezkých 78 %. To je slušný výkon! Uzavřel nad maximy minulého týdne a začal formovat rostoucí trend, což je pro akcie signál k prodeji.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Ekonomická data dopadla vesměs příznivě. Index S&P 500 přesto předvedl nejvyšší týdenní ztrátu od května 2012, a to ve výši -3,5 %. Nejziskovější měsíc v roce je zatím ve ztrátě. Situace je nepřehledná. Index testuje 50 denní klouzavý průměr. Pokles by mohl pokračovat stejně tak, jako by zde mohli investoři vidět příležitost k nákupu. Páteční propad indexu o 1,6 % byl sice s nadprůměrným objemem obchodů, ale Vix už přidal jenom 5 %. Korekce by mohla být znovu rychlá a krátká, ale i prosinec se může začervenat. Všechno je jednou poprvé.

Zdroj: www.optionstrategist.com