Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Svíčky se od konce minulého týdne nepřestaly červenat a investoři se žádné nadílky nedočkali. Pesimismus do čtvrtka narůstal, až někdo z Washingtonu oznámil, že se k jednání v Bílém domě sejdou i v neděli. A cena indexu S&P 500 najednou během hodiny vylétla z denních minim o procento. Páteční vyhlídky skončily na bodu mrazu a index minulý týden ve zkráceném obchodování ztratil 1,9%.

Při poklesu se indikátory změnily na negativní. Index S&P 500 v pátek uzavřel na hodnotě 1402,43, tedy ještě v neutrálním pásmu 1390-1420. Při zavírací ceně na nižších hodnotách se graf indexu změní na negativní se supportem v zóně 1350.Denní graf indexu SPX

Index volatility Vix v pátek uzavřel zcela jasně v negativním teritoriu, když posledních patnáct minut páteční seance šel nahoru o 10% z celkových 16,69%. Za prosinec se index strachu změnil o 48%.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Trh je velmi volatilní. Jeho vývoj ovlivňuje vyjádření politiků a prezentace v médiích. Konec světa 21. prosince nebyl a nebude ani prvního ledna.

Z technického hlediska indikátory naznačují negativní vývoj. Pokud cena uzavře pod 1390, změní se na medvědí i graf indexu S&P 500.

Zdroj: www.optionstrategist.com