Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Tak, a místo tradičně klidného týdne od Vánoc do Nového roku budeme muset sledovat jednání politiků ve Spojených státech!

Index S&P 500 měl hodně dobrý týden a i přes páteční pokles o 0,94% posílil o 1,2%. To je nejvíc z posledních čtyř týdnů a roční zisk se zvýšil na 13,6%.

Index hned v pondělí uzavřel nad 1420 a potom bez problémů pokračoval nad silnou rezistenci 1430. Rally ještě podporoval příslib o dohodě v otázce amerického rozpočtu. Ve čtvrtek, po uzavření trhů, přišla sprcha a v pátek se cena indexu S&P 500 vrátila na 1430. Nyní je klíčový support v pásmu 1390-1400, kde je také 200 denní klouzavý průměr. Pokud ho cena prolomí a uzavře níž, změní se výhled na negativní.Denní graf indexu SPX

Index volatility Vix se minulý týden trochu rozhýbal a mezi jeho minimální a maximální týdenní hodnotou byl rozdíl 30%. Jenom v pátek šel krátce po otevření nahoru o 12% a vystoupal k hodnotě 20. Později se ale začal zklidňovat a uzavřel v pásmu 16-19 – stav neutrální, vyčkávající.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Tak, a místo tradičně klidného týdne od Vánoc do Nového roku budeme muset sledovat jednání politiků ve Spojených státech! Opravdu nic neuspěchali a dívejme se na situaci, jako na způsob uvažování v D.C. a hru na kočku s myší. Každá strana postupně ustupuje a hledají ten pravý střed.

Býci v pátečním testu prošli. Indikátory jsou pozitivní a to, že se Vix v pátek vrátil z denního maxima 19,93 na zavírací cenu 17,84, je důkazem, že investoři stále očekávají, že se do konce roku něco stane. Burza je otevřená v pondělí ve zkráceném obchodování, kdy ale kongres nezasedá. Nejbližší šance je ve středu 26. 12., což je regulérní obchodní den.

Dokud bude cena zavírat nad 1420, zastávám býčí výhled. Jestliže prolomí klíčový support 1390-1400, výhled se změní na negativní.

Zdroj: www.optionstrategist.com