Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Týdenní komentář pokračuje ve stejném duchu, jako několik minulých týdnů. Index S&P 500 vytvářel nová historická maxima a posílil o 1,5%.

Nejbližší support je na předchozí rezistenci v zóně 1750 - 1770, kde se index na konci října a na začátku listopadu několik týdnů obchodoval. Potom následuje support 1730.

V pátek se cena zastavila na psychologické hladině 1800. Zde by mohla alespoň chvíli konsolidovat nebo dokonce korigovat. Trh je překoupený a mezi cenou a indikátory vznikají medvědí divergence.Denní graf indexu SPX

Vix se vrátil na velmi nízké hodnoty u historických minim. Dokud se zde bude index volatility obchodovat, trh může růst.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Index S&P 500 překonal rezistenci 1770 a v pátek otestoval psychologickou hladinu 1800. Býci jsou na koni a pevně v sedle. Znovu nastal stav, kdy špatné zprávy (např. páteční pokles průmyslové výroby) vyvolávají na trzích růst. Situace připomíná rok 2007 – po otevření trhů cena mírně klesá (že by se přece jenom sever vystřídal s jihem?), ale pak se obrátí a zavírá v zisku.

Minulý týden lze nejlépe charakterizovat heslem – „S QE na věčné časy“. S QE1 začal Fed v roce 2008. Teď máme QE3 a zřejmě bude delší, než kdokoliv předpokládal. Postupné snižování s původně plánovaným začátkem ještě letos se také odsune na později (až na hodně později). Takže trhem může pořádně zatřást asi jenom Washington, kdy se v lednu (nebo až v únoru) začne řešit odsunutý problém s dluhovým stropem. To je za osm týdnů. Čas na zamyšlení, jak zajistit svoje pozice včas.

Zdroj: www.optionstrategist.com