Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Index S&P 500 do čtvrtka testoval historická maxima. Ve čtvrtek, navzdory solidním středečním i čtvrtečním makrodatům, předvedl obrat směrem dolů. Po otevření trhu ještě posílil, pak se ale obrátil a uzavřel na 20 denním klouzavém průměru s denní ztrátou 1.2%. Že by se znovu spekulovalo o dřívějším začátku konce QE? Ve středu se od pana Bernankeho možná dozvíme víc.

Paradoxem je, že padající akcie ve stejné době doprovázelo rally IPO Twitteru. Jeho akcie krátce po otevření trhů vylétly o 70%.

Pátek přinesl zklidnění a návrat indexu na předchozí hodnoty.

Nejbližší silný support je na zářijových maximech v zóně 1730. Další potom na 1700 a 1680. Na druhé straně rezistence zůstává na hladině 1770 – 1775.Denní graf indexu SPX

Vix zůstává v dlouhodobém rozpětí 12 – 15. Ve čtvrtek nečekaně uzavřel o 10% výš, ale v pátek se situace zklidnila. Pro trhy bude negativním signálem zavírací cena Vix nad 15.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Příští týden vyhlašuje z indexu S&P 500 už jenom devět společností. Dostali jsme se do nejziskovějšího čtvrtletí (měsíce listopad, prosinec a leden). Pokud cena překoná nejbližší rezistenci 1770 – 1775, do konce roku bychom ještě mohli využít rostoucího trendu. V lednu se znovu začne projednávat odsunutý problém o navýšení dluhového stropu, a rázem bude po klidu!

Po růstu pravidelně přichází alespoň minimální korekce a odhadnout přesně který den, patří do sféry scifi. Čtvrteční jednodenní pokles o 1.2% není ani možné považovat za korekci. Proto by cena mohla ještě pokračovat jižním směrem. Nicméně pokud k nějaké korekci opravdu dojde, nebude zřejmě dramatická a investoři a obchodníci jí využijí k nákupům. Jestliže se index vrátí pod 1730, spokojeným býkům alespoň trochu „spadne hřebínek“.

Zdroj: www.optionstrategist.com