Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Leden se v pátek snažil napravit, co se dá. Týdenní růst byl krásných 1,76%, ale přesto index S&P 500 po prvním měsíci ztratil – 6,44 %. Do čtvrtka se index držel v úzkém rozpětí, co jeden den odepsal, další získal zpět a v pátek předvedl rally 2,48 %.

I když se zdá, že se trhy momentálně stabilizovaly, vysoká denní volatilita bude pravděpodobně na denním pořádku. Silná rezistence 1900 je konečně prolomená a hybná síla vzrostla. Proto by další růst mohl pokračovat směrem k 1950 -1975.Denní graf indexu SPX

Po maximech Vix z 20. ledna klesá směrem k 20. Poblíž této hodnoty pravděpodobně bude dlouhodobé rozpětí a znamená to návrat k dlouhodobému průměru.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Dobrá zpráva ze silně ztrátového ledna je to, že Index S&P 500 udržel support 1820. Zóna 1800 – 1820 je záchytný bod při dalších propadech. Komentáře už nejsou jenom negativní. V určité fázi lednových propadů byly katastrofické scénáře přehnané – např. viz doporučení o prodeji všech akcií v portfoliu. Nicméně volatilita v obou směrech zůstane vysoká a nové poklesy na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat.

Zdroj: www.optionstrategist.com