Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Zkrácený obchodní týden přinesl vlaštovku v podobě první zelené týdenní svíčky roku 2015 se zhodnocením indexu S&P 500 o 1,6 %. Po čtvrtečním růstu index poprvé letos uzavřel v zisku a to krásných 0,27 %. ECB splnila očekávání ohledně QE. Navíc překvapila jeho výší, čímž spustila na trzích rally od západu na východ. Páteční mírná korekce vrátila index pro letošní rok do ztráty.

Index S&P 500 momentálně testuje support na 50 denním klouzavém průměru, nad který se při čtvrtečním růstu o 1,5 % vrátil. Páteční pokles o 0,55 % nebyl potvrzený nadprůměrným objemem obchodů.

Indikátory se mění na pozitivní. Graf ale zůstává v neutrální nastavení a stále je pro nejbližší období nejpravděpodobnější obchodování do strany v rozpětí 1990 – 2080.Denní graf indexu SPX

Vix předminulý týden přidal 21 % a tento týden pro změnu o stejnou hodnotu přišel. Vix klesá, ve čtvrtek prolomil a uzavřel pod rostoucí trendovou čárou, což je pro akcie pozitivním signálem.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Volatilita zůstává vysoká. Ani týdenní růst indexu S&P 500 o 1,6 % nepřineslo výraznější dominanci býků. Velmi pozitivním signálem by bylo pokračování severním směrem nad rezistenci 2065, kde byla maxima 8.1. a tento čtvrtek. Jakmile se cena dostane sem, vrací se dolů.

Graf je v neutrálním nastavení. Po prolomení rozpětí mezi 1990 a 2065 budeme možná vědět víc. Důležitými hladinami se potom stanou support na říjnových minimech v zóně 1975 a rezistence na historických maximech 2090.

Před námi je posledních pět lednových obchodních dnů. Leden je považovaný za indikátor výhledu pro celý zbytek roku. Moc bych to nepřeceňoval. Leden 2014 měl ztrátu -3,5% a jak se rychle oklepal. Nicméně jak leden skončí letos mohou i ovlivnit i nedělní volby v Řecku.

Zdroj: www.optionstrategist.com