Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Týdenní ztráta indexu S&P 500 -1,25 % nic nezměnila na tom, že duben je zelený.

Čtvrtek a pátek ukázaly, že konec bezstarostného období končí a volatilita je zpět. Růst bez korekce od poloviny února se už několik týdnů vyznačuje nízkými objemy obchodů a mizícím entusiasmem.

S nepříznivou zprávou o HDP se trhy ve středu vypořádaly tak, že po mírném poklesu znovu posilovaly. Prostě vše podle nového normálu. Ve čtvrtek se ale něco změnilo. Po dalším neúspěšném ataku rezistence 2100 se index vrátil o 1 % dolů a otestoval support 2070. Páteční intradenní pokles o 1,2 % se v závěru zmírnil, přesto změny v rozložení sil jsou patrné.

Otázka, zda se přirozená korekce změní v panický výprodej, je tady. Zvýšení úrokových sazeb, problémy v Číně, blížící se hlasování v Británii jsou faktory, které nabádají k opatrnosti.

Index S&P 500 má za sebou další neúspěšný pokus o překonání zóny 2100. Na opačné straně je nejbližší silný support v pásmu 2020/2000. Nad ním ještě jako brzdící mechanismus je ještě série denních minim ze začátku dubna v pásmu 2040.Denní graf indexu SPX

Vix zůstává v rozpětí mezi 13 – 16. Dokud zde zůstane, akcie drží růstový potenciál. Formování rostoucího trendu bude pro další vývoj negativní.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Index S&P 500 se rozpomněl, že existuje také cesta na jih. Dostáváme se do období 6 měsíců, které historicky vykazují slabší výsledky. A že listopad – duben 2015-16 se zlatým písmem do knihy zisků rozhodně nezapíše. Pokles pod 2000, tedy o pouhá 3 %, velmi negativně ovlivní vývoj na další období.

Zdroj: www.optionstrategist.com