Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Minulý týden graf indexu S&P 500 signalizoval potenciální korekci, což podporovaly i technické indikátory - exponenciální klouzavé průměry MACD se překřížily směrem dolů a MACD histogram se dostal pod nulovou osu. Místo korekce jsme si ovšem v úterý a ve středu užili 1 % růst. Zbytek týdne bylo naprosté bezvětří s nízkým objemem obchodů a týdenní přírůstek indexu byl +1,6 %. Možná růstu také pomohlo, že u opcí byl expirační týden.

Index S&P 500 momentálně testuje rezistenci v zóně 2070/2080. Další je na úrovni 2100, kde byl první obchodní den v prosinci 2015 a pak už jsou před námi historická maxima. Na opačné straně jsou nejbližší supporty v pásmu 2020/2000 a potom na 1975.Denní graf indexu SPX

Vix znovu poklesl. Je na nízkých hodnotách, formuje se pro něho nové rozpětí mezi 13 – 16. Dokud zde zůstane, je pro akcie býčím signálem.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
K historickým maximům je „co by kamenem dohodil“. Graf indexu S&P 500 je v porovnání s minulým týdnem pozitivní, ale jasný směr chybí. Stagnace, čekání na průlom rezistence, to je charakteristika aktuální nálady.

Index se přiblížil na dohled k hodnotě ze začátku prosince a také k historickým maximům. Příští týden se rozběhne výsledková sezóna na plné obrátky. Prognózy jsou spíše negativní, ale už minulý týden ukázal, že očekávání jsou nastavená správně. Převažující optimismus by mohl zchladit až pokles pod 2040.

Zdroj: www.optionstrategist.com