Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Nuda skončila a trh se rozhýbal. Index S&P 500 se dostal pod tlak hned v pondělí. Zejména poslední půlhodina obchodní seance byla hodně „živá“ a cenu táhla dolů zpráva o události v Bostonu. Vix posílil téměř o 40%.

Úterní růst nastavený korekční trend nezastavil. Indikátory signalizují další pokles, přesto nejdůležitější ukazatel – cenový graf – zůstává v býčím nastavení. Silný support na hladině 1540 nápor vydržel a býci se v pátek pokusili o návrat.

Blížící se květen dělá divy a support 1540 zřejmě dlouho nevydrží. Korekce pak bude pokračovat k dalším supportu 1500.
Nicméně nepřebíhejme. Hlubší korekci bude signalizovat až zavírací cena pod 1540. Na opačné straně je nejbližší rezistence na hladině 1598, kde bylo dubnové maximum.Denní graf indexu SPX

Index volatility Vix při pondělním propadu vzrostl téměř o 40%. Páteční pokles a návrat k hladině 15 přerušil formování růstového trendu. Aktuálně je Vix v neutrálním nastavení. Další případný růst a potvrzení trendu bude pro akcie negativní.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Index S&P 500 ztratil minulý týden 2,1% a stal se nejztrátovějším týden letošního roku. (V roce 2013 byly zatím ztrátové 4 týdny).

Zlato bez nějakého zásadního důvodu pokračovalo v poklesu a během dvou dní propadlo o 16%. Byli jsme u největšího výprodeje od roku 1980. Alespoň bylo o čem psát.

A index S&P 500 v pondělí také bez zjevného důvodu otevřel níž a uzavřel s denní ztrátou 2,36%. Ve čtvrtek pak zavírací cena skončila na 50 denním klouzavém průměru a na silném supportu 1540. Přestože byla trendová čára se začátkem v polovině listopadu 2012 prolomená, graf zůstává v býčím nastavení. Až zavírací cena pod 1540 bude signalizovat převahu medvědů.

Příští týden vyhlašují hospodářské výsledky některé velké společnosti (např. AAPL, Caterpillar, Boeing, ExxonMobil), která mohou ovlivnit další vývoj.

Zdroj: www.optionstrategist.com