Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Pozor, týden bez nových maxim! V poslední době je to dost neobvyklá situace.
Index S&P 500 uzavřel týden se ztrátou 0,82%. Ve čtvrtek otestoval zónu 1950, kde je i 20-ti denní klouzavý průměr. Pokud je trh překoupený, jeho mírné prolomení je přirozené. Stejná situace byla i v polovině května. Jestliže hladina 1950 udrží i další nápor medvědů, získá statut silného supportu. Index se pak pravděpodobně zabydlí v novém úzkém rozpětí 1950 – 2000. Obchodování v těsném rozpětí se ostatně v první polovině roku už stalo tradicí. Proč by neměla pokračovat i v druhém pololetí?

Další support je v zóně 1925, kde byla minima v polovině června a je zde 50 denní klouzavý průměr. Pak následuje důležitý support na předchozí rezistenci a psychologické hladině 19000
Zajímavým dnem byl čtvrtek. Trhy otevřely cenovým odskokem skoro 1%. Po první hodině obchodování se situace zklidnila a ztráty z větší části umazaly. K silnějším výprodejům se nikdo nemá. V pátek se obchodovalo kolem nuly.Denní graf indexu SPX

Vix zůstává na nízkých hodnotách a medvědí signál nepotvrzuje.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
I když se před Dnem Nezávislosti zdálo, že testování hladiny 2000 je za dveřmi, minulý týden s nízkými objemy obchodů už chuť k dalšímu růstu nenabídl. Devět z deseti analytiků uvádí signály o blížící se korekci. Tentokrát mezi ně patří i optimističtí býci. V horším případě jsme již na začátku medvědího trhu. Ke slovu se znovu dostává Marc Faber, který už několik let předpovídá výrazný propad trhů. Jestli ten chlap obchoduje a investuje podle svých katastrofických scénářů a prognóz, tak nevím z čeho platí účty.

Příští týden se vyhlašování hospodářských výsledků rozběhne naplno. To bude pravděpodobně pro nejbližší období hlavní katalyzátor pro další směr akcií. Znovu uvádím, že k hodnotě 2000 chybí jenom 1,6%. Na žádný let nahoru to nevypadá. Moc nevěřím, že index proletí druhou tisícovkou bez zastavení. Fenoménem roku 2014 je rozpětí – ať už jenom mezi 1950 – 2000 nebo v širším pojetí mezi 1900 – 2000.

Zdroj: www.optionstrategist.com