Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Minulý týden byl do středy večer ve znamení vyčkávání na zprávy od Fedu a obchodovalo se s minimálním denním rozpětím. Středeční vystoupení Bena Bernankeho pak nic nového nepřineslo, splnilo všeobecná očekávání a vykoplo index S&P 500 nad psychologickou hladinu 1700.

Index S&P 500 vytvořil nová maxima ve čtvrtek i v pátek a oba dny uzavřel nad 1700. Trh prokázal svojí odolnost - ustál několika týdenní silně překoupený stav bez korekce, kdy pouze obchodování posledních dvou týdnů proběhlo v duchu konsolidace a nabírání síly k dalšímu růstu. Nakonec se zdá, že medvědi kapitulovali bez boje.

Vzhledem k tomu, že kulatá čísla 1700 se po 1600 do historie významných rezistencí a supportů nezapíší, nejbližším důležitým supportem je zóna 1670 – 1675. Zde byla v červenci denní minima.

Index S&P 500 si začne hledat novou rezistenci. Situace připomíná vývoj z května, kdy mu k překonání 1 600 pomohly dobré výsledky z trhu práce. Pak po týdenním přešlapování pak začalo dvou týdenní nekontrolované rally až pod 1700. I když je těžko uvěřitelné, že by se stejný vývoj po tak krátké době mohl opakovat.Denní graf indexu SPX

Index volatility Vix se v pátek vrátil k hladině 12, od které se letos už několikrát obrátil k růstu.Vix je na nízkých hodnotách a pro akciové trhy je býčím signálem.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Navzdory překoupenému trhu index S&P 500 po zasedání Fedu poprvé vystoupal nad 1 700 a ve čtvrtek i v pátek tady dokázal uzavřít. Fed se z jasného prohlášení z června poučil (S&P 500 propadl o 5,6% během čtyř obchodních dní). Nyní je ve svých prohlášeních obezřetnější a táhne býky nahoru. Páteční nepřesvědčivá data (tvorba nových míst, průmyslové objednávky) současnou euforii nemohly ohrozit. Situace by do příštího zasedání FOMC v polovině září měla být klidná a letní rally s nízkým objemem obchodů by s případnými malými korekcemi, které budou jenom příležitostí k nákupu, mohlo pokračovat.

Zdroj: www.optionstrategist.com