Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Fed vydal na svoje poměry jasnou zprávu – letos omezení QE a příští rok ukončení. Přesné datum ještě není známé. Ve středu trh reagoval ztrátou 1,4% na indexu S&P 500 a ve čtvrtek se dostavil téměř panický výprodej o 2,5%. Od listopadu 2011 se jednalo o největší denní propad a týden skončil se ztrátou 2,1%.

Cena prolomila důležitý support 1600 prakticky jakéhokoliv odporu. To může signalizovat, že návrat nad ní by mohl být také rychlý. Nyní je nejbližší support v zóně 1560 – 1575 a potom je důležitý support na hladině 1540. Nelze vyloučit ani otestování psychologické hladiny 1500.

Nejbližší rezistence je nyní na hladině 1600 a potom 1650. Po rychlém propadu je trh přeprodaný. Také máme za sebou dva dny, kdy 90% a více akcií ztratilo. Proto brzy zřejmě přijde opačná, krátkodobá, reakce.Denní graf indexu SPX

Index volatility Vix pokračuje v růstu, což je pro akcie negativní signál. Za celý týden posílil o 10,2% .
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Cena minulý týden prolomila důležitý support 1600. Trh je přeprodaný a cena může reagovat krátkodobým růstovým rally. Střednědobý výhled je ale negativní a cena by mohla otestovat rezistence 1560 – 1575 a 1540.

Fed vydal na svoje poměry jasnou zprávu o QE – letos omezení a příští rok ukončení. Přesné datum není známé, k žádným změnám ještě nedochází, ale trh svojí reakcí trochu předbíhá vývoj. Situace se zklidní, až si investoři informaci přeberou a zvyknou si na ní. A když něco půjde špatně, Fed se s podporu vrátí. My se můžeme poučit z historie. František Palacký prohlásil: „Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm!“. Něco takového bude platit i pro trhy vs. QE .

Zdroj: www.optionstrategist.com