Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Skončil „houpačkový“ týden. Index S&P 500 si připsal zisk 0,8% a od historické maximální zavírací ceny ho dělí 1,5%.

Při středečním výprodeji a zavírací ceně pod první rezistencí 1625 – 1635 se indikátory změnily na negativní. Cena pak ve čtvrtek otestovala velmi důležitý support na psychologické hladině, od které začalo rally. V pátek pak index ještě překonal rezistenci 1625 – 1635 a uzavřel nad ní.

Na hladině 1600 je z dubna dvojitý vrchol, který cena 3. května překonala a pak se prakticky bez přerušení vyšplhala na hodnotu 1690. Proto je support1600 tak důležitý. Po jeho prolomení by cena pokračovala v poklesu a ztratila růstovou hybnou sílu. Zároveň by prolomila rostoucí trendovou čáru a 50 denní klouzavý průměr.

Nejbližší support je nyní v zóně 1625 – 1635 a potom na hladině 1600. Na opačné straně je nejbližší rezistence na historickém maximu v pásmu 1690 – 1700.Denní graf indexu SPX

Index volatility Vix do čtvrtka odpoledne pokračoval v růstovém trendu. Čtvrteční a páteční rally ho vrátily zpět a vix uzavřel mírně pod trendovou čárou na hladinu 15. Další pokles bude pro akciový trh pozitivním signálem.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Vývoj na trzích je nyní ovlivněný úvahami o dalším pokračování/nepokračování QE. Příliš pozitivní nebo příliš negativní zprávy nejsou žádané. A výsledky jsou skutečně někde mezi (teorie správného pohledu z okna). Pokud k nějakým změnám ze strany Fed dojde, bude se tak dít postupně a hlavně pomalu. Investoři a obchodníci už asi za poslední čtyři roky zapomněli, že trhy rostou nebo klesají i bez příspěvků Fedu. My už naštěstí víme, že heslo „na věčné časy ….“ neplatí.

Zdroj: www.optionstrategist.com