Zhodnocení situace na trzích podle technické analýzy

Index S&P 500 uzavřel druhý týden v řadě v zisku. V pondělí zahájil ztrátou 0,6%, ale v porovnání s Evropou, kde DAX propadl o 3,5%, vlastně o nic nešlo. Ukrajina a část Ruska přece jenom patří do Evropy a pro USA je „mráz z Kremlu“ trochu daleko.

Úterní zklidnění situace a okamžitý růst indexu o 1,5% nenechal nikoho na pochybách, kdo sedí v sedle. Zavírací cena na nových maximech potvrzuje býčí nastavení grafu.

Z hlediska technické analýzy není nejbližší rezistence ještě specifikovaná, ale zpomalení by mohlo nastat v zóně 1900. To je od páteční zavírací ceny pouhých 22 bodů (1,17%). Index potvrdil, že Sisyfovský zápas o překonání 1850 ve čtvrtek 27. 2. vyhrál a předchozí rezistence se změnila na nejbližší support. Další support je pak v zóně 1820/30.Denní graf indexu SPX

Vix se v pondělí po delší době dostal nad hladinu 15, ale hned v úterý se vrátil zpět. Zůstává na nízkých hodnotách a potvrzuje převahu býků.
Index VIX - denní cenový graf

Závěr:
Index S&P 500 je stále v býčím nastavení. Výhled je pozitivní. K psychologické hladině 1900 chybí pouze 1,17%. Vzhledem k současnému vývoji by korekce byla přirozená. Nejbližší support je v zóně 1850 a potom na 50 denním klouzavém průměru, který je shodný s lednovým mimem (zóna 1820/30).

V lednu i v únoru skončil první obchodní den ve ztrátě. Stejná situace se opakovala i v březnu. Nová „obchodní tradice“? Před dvěma roky byla situace prvních pět měsíců opačná – první obchodní den v měsíci končil se solidním ziskem.

Situaci na Krymu nelze odhadnout, ale trhy v Evropě před víkendem znovu výrazně ztrácely.

Zdroj: www.optionstrategist.com